بیشترین چیزی که این روزها ذهن همه را به خود درگیر کرده رسیدن نوروز و آماده شدن برای سال جدید است. اولین روز از شروع هر سال جدید خورشیدی ایرانی که مصادف است با یکم فروردین ماه، نوروز نامیده می شود. فرا رسیدن سال جدید همزمان با شروع جشن های باستانی است که از دوران ایران باستان به جای مانده و پیشینه ای بسیار کهن و قدیمی دارد.

بر اساس نوشته ها و مدارک به دست آمده نوروز یک جشن قدیمی و کهن می باشد که از اقوام بیشماری در منطقه به ارث رسیده و هر کدام از این اقوام به شیوه خود و با آئین و رسوم ویژه این جشن را بر پا می دارند. جالب است بدانید که از نوروز به عنوان نماد پیوندگر افراد و اقوام ایرانی و ملّت ایران یاد می شود.

در این نوشته مناسب دیدیم که شما همراهان را که حتمأ قصد گردش و مسافرت به نقاط دیدنی ایران را دارید با چند نمونه از جاذبه های گردشگری شهر کاشان آشنا سازیم.

نخست چکیده ای از پیشینه و ویژگی های شهر کاشان را برای شما بازگو می نمائیم.

ایران عزیز ما گستره ای از زیبائیها، تمدن چندین هزار ساله، اماکن تاریخی و جاذبه های گردشگری است که به جدّ می توان گفت از نوع کمیاب و بی نظیر در گونه ی خود هستند. شهر کاشان یکی از همین جاذبه های گردشگری کمیاب و بی نظیر است که هر ساله در ایام نوروز پذیرای هزاران گردشگر ایرانی و توریست های خارجی است. این شهر پایگاه تمدن و فرهنگ سنتی ایران بوده و به شهر دارالمومنین شُهره گشته است. جالب است بدانید که کاشان از نظر شهرنشینی دارای قدمتی بیش از 7500 سال می باشد. بر اساس آثار تاریخی به جای مانده، این شهر نخستین سکونت گاه جمع نشینی و شهرنشینی بر روی کره خاکی با نام تمدن سیَلک بوده و نخستین تمدن آریایی و نخستین گویش و لهجه و زبان آریایی و پارسی کنونی از این تمدن و این شهر بوده است. شهر کاشان دارای مردمانی بااصالت است و از نظر داشتن مشاهیر علمی و ادبی در جایگاه ویژه ای قرار دارد. این شهر نقش بسیار پُررنگی در صنعت گردشگری دارد. لازم به ذکر است که بسیاری از تاریخ نگاران کاشان را بااصالت ترین و نخستین شهر ایران و جهان می دانند.

ریشه شناسی نام شهر کاشان

در مورد نام شهر کاشان از نظر ریشه شناسی همچون نام های دیگر اختلاف دیدگاه فراوانی وجود دارد. گروهی کاشان  را برگرفته از نام “کی آشیان” به معنای جایگاه حاکمان می دانند و گروهی دیگر واژه کاشان را به معنی خانه های تابستانی که با چوب و نی ساخته می شود دانسته اند. گروه دیگری از کارشناسان بر این باورند که کاشان تحریف شده “کاسیان” و به معنای محل اِسکان اقوام کاسی یا همان کاشی بوده است و امروزه کاشانی ها را “کاشی” می نامند.

آشنایی با چند نمونه از جاذبه های گردشگری شهر کاشان

خانه طباطبایی (Tabatabaei House)

این منزل متعلق به یکی از تاجران نام آشنای نَطنزی بوده که در زمینه صنعت فرش فعالیت داشته و ساکن شهر کاشان بوده است. حاج سید جعفر طباطبایی در نیمه دوم سده سیزده هجری این بنا را در محله سلطان میراحمد احداث نموده است. معمار و سازنده این بنای عظیم و باشکوه استاد علی مریم کاشانی بوده و نقاشی ها و گچ بری ها نیز توسط یکی از شاگردان میرزا ابوالحسن صَنیع المُلک غَفاری کاشانی انجام پذیرفته است. اگر گذرتان به شهر کاشان افتاد پیشنهاد می کنیم حتمأ از این بنای زیبا و بی نظیر بازدید نمائید.

خانه بروجردی (نطنزی) Borujerdi House

خانه بروجردی یکی دیگر از هزاران خانه تاریخی موجود در شهر کاشان به شمار می آید. مکانی زیبا و دیدنی و البته توام با آرامش، تمرکز و مناسب برای کسانی که از نوشتن لذت می برند. این بنا در نیمه دوم قرن سیزدهم هجری و در زمان حکومت قاجار در محله سلطان میراحمد ساخته شده است. صاحب این خانه حاج سید حسن نَطنزی بوده که از جمله بازرگانان مشهور و نام آشنای نَطنزی ساکن کاشان به شمار می آمده است. این خانه با نقاشی های بسیار زیبا و چشم نواز تزئین شده است که همه توسط نقاش شهیر ایرانی استاد صَنیع المُلک، عموی کمال المَلک انجام پذیرفته است. معماری این بنای گسترده نیز توسط استاد علی مریم کاشانی صورت گرفته است.

سید حسن نطنزی به دلیل سفرهای پی در پی که به شهر بروجرد داشته به بروجردی معروف شده است. امّا داستان ساخت این بنا بسیار جالب و شنیدنی است. در آن زمان سید جعفر طباطبایی یکی از تاجران بزرگ فرش شهر کاشان بوده است. سید حسن نُطنزی عاشق دختر وی می گردد. طباطبایی برای اینکه به این ازدواج رضایت دهد شرطی را برای سید حسن نُطنزی قرار می دهد و آن ساخت بنایی مشابه خانه خود می باشد. ساخت خانه ی بروجردی در کل 18 سال به درازا می انجامد. حیاط اندرونی طی 7 سال و تالار اصلی طی 11 سال ساخته می شود.

تپه سیلک (Sialk Hills)

این مکان تاریخی و باستانی پیشینه ای در حدود 7 هزار سال دارد. بر اساس مدارک به دست آمده این اثر باقی مانده ی ویرانه های زیگورات باستانی ایرانی است.

آشنایی با واژه زیگورات

در تمدن های آسیای غربی نیایشگاه هایی برای خدایان ساخته می شده که آن را زیگورات می نامیدند. معنای زیگورات بالا رفتن به سوی آسمان است. برای ساخت زیگورات از بهترین مصالح ساختمانی که دارای استحکام بالایی نیز بوده استفاده می شده است. زیگورات ها اغلب به شکل هِرم و از جنس خِشت یا آجر گِلی بوده اند.

به دلیل دگرگونی های آب و هوایی پیش آمده در پنج هزار سال پیش از میلاد مردمی که غارنشین بودند رو به زندگی دشت نشینی آوردند. بر اساس مدارک تاریخی، قدیمی ترین زندگی دشت نشینی مربوط به مردم ساکن محل سیَلک می باشد که هم اکنون و بعد از کاوش های باستان شناسی شاهد آثار زندگی این مردمان هستیم. این محوطه ی باستانی – تاریخی در قسمت جنوب غربی شهر کاشان و در سمت راست جاده کاشان – فین جای گرفته است.

شهر زیرزمینی اُویی (نوش آباد) Noushabad Underground City

احتمالأ تا به حال به نام شهر در کتب، مجلات و یا وب سایت های گردشگری برخورد کرده اید و یا از طریق رسانه های ارتباط جمعی اطلاعات جزئی در مورد این مجموعه کسب کرده اید. شهر زیرزمینی اُویی از جمله بافت های تاریخی و کُهنی است که در بخش زیرین بافت شهر نوش آباد که از جمله بخش های مرکزی شهرستان آران و بیدگل می باشد واقع گردیده است. این بافت تاریخی در مجموعه تاریخی آب انبار چاله سی نوش آباد جای گرفته است.

پیشینه این مجموعه به 1500 سال پیش باز می گردد یعنی زمان ساسانیان تا دوره صفوی. جالب است بدانید که شهر نوش آباد پایتخت انوشیروان، پادشاه ساسانی بوده است. امّا دلیل نامگذاری واژه “اُویی” بر روی این شهر معماری جالب آن و ساخته شدن در دو سطح افقی و عمودی است. دلیل این روشِ ساخت و ساز نیز ارتباط بین محلات به دلیل گستردگی زیاد و حفاظت از جان و مال مردم در زمان های ناامنی زیاد بوده است. به دلیل سفتی جنس زمین در این شهر، باستان شناسان بر این باورند که اهالی از وسایلی برای حفاری استفاده کرده اند که باید جنسی شبیه به الماس داشته باشند.

گروه بازرگانی زربای ضمن عرض شادباش به مناسبت فرا رسیدن سال جدید، روزهایی پُربار و توام با شادی و سلامتی برای شما همراهان آرزو می نماید و از شما عزیزان دعوت می نماید که در صورت تمایل سفری به شهر کاشان داشته و از اماکن زیبا و تاریخی این شهر دیدن فرمائید.

پیروز، تندرست و شادکام باشید.