سیاست” دارای دو معنای همگانی و ویژه است.

در معنای همگانی سیاست، “هرگونه راهبرد و روش و مشی برای اداره یا بهتر کردن هر امری از امور چه شخصی و چه اجتماعی” را در بر می گیرد.

و امّا در معنای ویژه سیاست، اموری است که “به دولت و مدیریت و تعیین شکل و مقاصد و چگونگی تکاپوی دولت” ربط داده می شود.

سیاستمدار” نیز کسی است که ((در تاثیرگذاری بر سیاست های همگانی و تصمیم گیری های سیاسی اثرگذار است)). سیاستمداران همچنین در حین اثرگذاری بر امور و تصمیمات دولتی به دنبال پیدا کردن جایگاه های دولتی از راه های گوناگون همچون: انتخابات، کودتا، تجمع و یا مبارزه حزبی می باشند.

امّا آنچه در این نوشته بدان خواهیم پرداخت شیوه لباس پوشیدن تنی چند از سیاستمداران نام آشنای دنیاست. زمانی که سخن از سیاست و سیاستمدار به میان می آید بیشتر توجهات به سمت نکته اصلی یعنی رهبری جلب می شود و شاید کمتر کسی پیدا شود که به ظاهر و شیوه لباس پوشیدن سیاستمدار توجه نماید و یا لااقل توجه به شیوه لباس پوشیدن در درجات پایین تر اهمیت قرار دارد.

امروزه بیشتر سیاستمداران دنیا به درون مایه امر توجه دارند و هم به ظاهر امر. در این مورد می توان به انتخابات برگزار شده در دهه شصت میلادی در کشور آمریکا اشاره نمود. کارشناسان بر این باور بودند که ظاهر مرتب و خیره کننده ی کِندی بیشترین نقش را در پیروزی وی بر نیکسون داشت.

نظر سیاستمداران واشنگتن در مورد ظاهر و شیوه لباس پوشیدن بدین صورت است:

“ما در جامعه ای زندگی می کنیم که جنبه های شنیداری بسیار برجسته اند. مُد لباس و آرایش، یک زبان جهانی است و چه باور کنید و یا نکنید یکی از اولین و پایدارترین عناصر گذاشتن تاثیر روی دیگران است”.

  • آشنایی با چند نمونه از شیک پوش ترین سیاستمداران دنیا

نارندرا مودی نخست وزیر هند

نارندرا مودی” لقب چهاردهمین نخست وزیر هند را به خود گرفته است. وی در سال 2014 کار خود را با عنوان نخست وزیر به عهده گرفته است. نارندرا مودی در کنار اینکه از لباس های محلی هندی در پوشش خود استفاده می نماید اشتیاق بسیاری هم به سبک کلاسیک اروپایی دارد.

ینگلاک شیناواترا نخست وزیر پیشین تایلند

لقب جوان ترین نخست وزیر پیشین دنیا را ینگلاک شیناواترا به خود گرفته است. وی در سال 2011 به این  سمت برگزیده شد. امّا نکته جالب توجه در نوع پوشش این بانوی شیک پوش استفاده از کت و دامن های برترین برندهای  دنیاست.

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا

جاستین ترودو” پسر ارشد نخست وزیر پیشین کاناداست. سال 2008 نقطه شروع وی برای ورود به دنیای سیاست است. وی کار رسمی خود در نقش نخست وزیر کانادا را از سال 2015 شروع نمود و به عنوان بیست و سومین نخست وزیر کانادا منصوب گردید. نکته مهم در نوع لباس پوشیدن جاستین ترودو استفاده از استایلرهای حرفه ای در گزینش لباس هایش (چه رسمی و چه غیر رسمی) است.

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه

ولادیمیر پوتین” چهره نام آشنای جهان که تا به اکنون چهار بار در لیست توانمندترین افراد در مجله فوربس قرار گرفته است. ولادیمیر پوتین جزو سیاستمدارانی است که به ظاهر و لباس پوشیدن خود بسیار اهمیت می دهد. برندهایی که وی برای خود بر می گزیند کیتون و بریونی (کت و شلوار) و جان لاب و سالواتوره فراگامو (کفش) هستند.

هله تورنینگ_اشمیت نخست وزیر پیشین دانمارک

نخستین نخست وزیر زن کشور دانمارک کسی نیست جز “هله تورنینگ_اشمیت“. وی طی سال های 2011 تا 2015 این سمت را بر عهده داشت. اشمیت علاوه بر اینکه یکی از توانمندترین سیاستمداران زن دنیا به حساب می آید یکی از شیک پوش ترین آنها نیز است. جالب است بدانید که اشمیت اشتیاق ویژه ای به پوشیدن لباس های برند گوچی دارد به حدی که وی را “هله گوچی” نامیده اند.

کریستینا کرشنر رییس جمهور پیشین آرژانتین

کریستینا کرشنر” دومین بانویی بود که در سال 2007 موفق به کسب کُرسی ریاست جمهوری در کشور آرژانتین گردید. وی یک حقوق دان و سیاستمدار پیروز زمان خود بود. نکته جالب توجه در شیوه لباس پوشیدن این سیاستمدار خوش لباس و خوش چهره استفاده از لباس هایی با پارچه های توری طرحدار است. ضمن اینکه در کنار این پوشش از جواهرات لاکچری هم استفاده می کند.

لورا چینچیلا رییس جمهور پیشین کاستاریکا

لقب یکی از بارزترین نمونه های موفقیت در بین بانوان را می توان به “لورا چینچیلا” داد زیرا توانسته بود به عنوان نخستین بانوی ساکن کاستاریکا به پست ریاست جمهوری نائل آید. وی از سال 2010 تا 2014 در این پست به انجام وظیفه پرداخت. حزبی که از وی پشتیبانی می کرد حزب آزادی بخش ملّی بود. لورا چینچیلا همیشه تلاش می کرد لباس هایی با رنگ شاد و روشن و پُرانرژی را برگزیند و بیشتر کت و شلوار یا کت و دامن را برای پوشش رسمی می پسندید.