امروز برابر با 19 آگوست همزمان است با روز جهانی عکاسی.

ضمن عرض شادباش این روز به تمام هنرمندان عکاس کشورمان به ویژه اعضای محترم گروه زربای که با ثبت لحظه های تکرار نشدنی یادها و خاطره ها را در ذهن تک تک ما زنده نگه می دارند، بر آن شدیم تا نوشته ای، هر چند کوتاه را تقدیم حضور شما عزیزان نمائیم.

 • نخست ارائه ی تعریفی از عکاسی

عکاسی” به معنای شیوه ی عکاسی و عکسبرداری است و همچنین به حرفه و شغل فرد عکاس نیز گفته می شود. در بیشتر زبان های زنده ی دنیا این لغت فتوگرافی (Photography)، نامیده می شود که تشکیل یافته از دو بخش فتو (کلمه ای یونانی) به معنای نور و گرافی به معنای ثبت یا نگارش است. ترکیب این دو بخش در کل به معنای نقش کردن با نور می باشد.

یک فرد عکاس توسط هنر عکاسی دست به ثبت و ایجاد تصاویر می زند. این کار در 2 مرحله انجام می پذیرد:

مرحله اول عبارت است از انتخاب مکان و تصویر مورد نظر و به دست آوردن تصویر توسط دوربین و ثبت تصویر بر روی نگاتیو یا گیرنده تصویر الکترونیکی.

در مرحله دوم عکاس شروع به آشکارسازی تصویر پنهان حاصل از دوربین عکاسی و ثابت کردن آن می نماید.

عکاسی دارای 3 جنبه است: علمی، صنعتی و هنری. زیرا نخست به شکل یک پدیده علمی زاده شد، سپس به شکل یک صنعت رواج پیدا کرد و در نهایت در شکل یک هنر تثبیت گردید.

عکاسی زائیده ی هنر تنها یک فرد نیست یعنی به مانند سایر اکتشافات بشری، تنها توسط یک فرد کشف و ایجاد نشده است بلکه بسیاری از افراد در زمینه های گوناگون دست به اکتشافات و نوآوری زده اند و این هنر را در گذر زمان گسترش داده اند.

جالب است بدانید نخستین تصویر لیتوگرافی نوری در سال 1822 میلادی و توسط یک مخترع فرانسوی به نام “ژوزف نیسه فورنیپس” تولید شد. وی پس از این تصویر توانست عکس هایی دائمی از طبیعت با نام های اصطبل و کبوترخانه را به تصویر بکشد. با پیشرفت هنر عکاسی، عکس ها از حالت سیاه و سفید به حالت رنگی تبدیل شدند.

پیدایش عکس رنگی که ترکیبی از سه رنگ بود برای بار نخست توسط “جیمز کلرک ماکسول” و در سال 1855 پیشنهاد شد. بر اساس تئوری ماکسول نور مرئی از سه رنگ اصلی قرمز، سبز و آبی تشکیل یافته است. وی فیلمی از سه لایه ساخت که هر کدام از لایه ها نسبت به یکی از سه رنگ اولیه حساس بودند و برای نخستین بار عکس رنگی را در سال 1861 به ثبت رساند.

 • تجهیزات عکاسی

 

هر هنری برای ثبت و دیده شدن نیاز به ابزار و تجهیزات ویژه ی خود دارد و عکاسی نیز از جمله ی این هنرهاست که بسته به زمان و مکان گرفتن عکس نیاز به ابزار ویژه ای دارد. هر کدام از این ابزار در ثبت تصویر، سرعت عمل و صرفه جویی در زمان به عکاس کمک می نماید.

از جمله این ابزارها می توان به:

 1. دوربین عکاسی (آنالوگ و دیجیتال)
 2. فیلم عکاسی (دارای انواع گوناگونی هستند. از فیلم های عادی نور روز تا ریورسال های نور شب)
 3. لنز دوربین (قدرت و کیفیت لنز بع عوامل متعددی وابسته است که از آن جمله می توان به فاصله کانونی و عدد دیافراگم اشاره نمود که جزو مهم ترین عوامل هم به حساب می آیند.)
 4. مبدل ها
 5. فلاش
 6. فیلتر
 7. پایه ها
 • انواع عکاسی
 1. عکاسی معماری (عکاسی از آثار معماری و ساختمان ها)
 2. عکاسی اجسام بیجان (ثبت تصویر از اشیاء بیجان و ثابت و اشیاء محیط پیرامون)
 3. عکاسی نجومی (عکاسی به وسیله تلسکوپ از ستاره ها و سیارات)
 4. عکاسی ورزشی
 5. عکاسی پرتره (عکاسی از چهره انسان)
 6. عکاسی از طبیعت
 7. عکاسی حیات وحش
 8. عکاسی از مناظر
 9. عکاسی خبری (فتوژورنالیسم)
 10. عکاسی شب
 11. عکاسی ماکرو (عکاسی از نمای نزدیک و عکاسی از سوژه های کوچک)
 12. عکاسی صنعتی

در پایان این نوشتار بد نیست اشاره ای هم به رکورد بزرگترین عکس جهان نمائیم.

رکورد بزرگترین عکس جهان” توسط یک گروه 5 نفره ی ایتالیایی در ماه می سال 2015 پس از دو هفته تلاش بی امان در ارتفاع 3500 متری و تحمل سرمای منهای 10 درجه و سپری نمودن 35 ساعت عکسبرداری بی وقفه در ارتفاعات کوه مون بلان شکسه شد. حجم این عکس 365 گیگاپیکسل است و البته 360 درجه (سراسری یا پاناروما) گرفته شده است و ترکیبی است از هفتاد هزار عکس.

جالب است بدانید اگر این عکس چاپ شود مساحتی به اندازه یک زمین فوتبال را به خود اختصاص می دهد. سرپرست این تیم ایتالیایی فردی بود به نام فیلیپوبلینی. وی از سه دوربین عکاسی کانن برای ثبت این عکس استفاده کرد که یکی از این دوربین ها به یک بازوی روبوتی مجهز بود.

لازم به ذکر است که نخستین ثبت رکورد متعلق به عکاسی اهل لندن بود که در سال 2012 و از بالای برج مخابراتی BT توانست عکسی به حجم 320 گیگاپیکسل را به ثبت برساند.