در این نوشته بر آن شدیم تا شما را با چند نکته ی کاربردی و مهم در شناسایی انگشتر دست ساز آشنا سازیم. با توجه به افزایش روزافزون قیمت طلا این فلز کم نظیر و بسیار زیبا، تمایل برای استفاده از زیورآلاتی که از فلز نقره ساخته شده باشند رو به ازدیاد گذاشته است. در این میان یک نکته بسیار حائز اهمیت می باشد و آن نحوه ی شناسایی زیورآلاتی است که از جنس مرغوب و با کیفیت ساخته شده باشند. یکی از این زیورآلات که دارای محبوبیت همگانی است و بسیار هم مورد استفاده قرار می گیرد انگشتر است. برای اینکه بتوانیم یک انگشتر نقره ی دست ساز با کیفیت را خریداری نمائیم بهتر است به این نکات که در این نوشته ارائه شده توجه کنیم.

فلزات بکار رفته در ساخت رکاب نگین

رکاب نگین یا جایی که نگین بر روی آن سوار می شود را می توان از فلزات متفاوتی ساخت. در این بخش اشاره ی کوتاه به این فلزات که در ساخت رکاب نگین نقش داشته و دارند می نمائیم.

  • آهن

همان طور که می دانید آهن از ویژگی زنگ زدگی برخوردار است. بدین معنی که به مرور زمان که آهن در معرض تماس با آب یا حتی عرق دست قرار می گیرد شروع به زنگ ردگی می نماید و از این جهت در ساخت زیورآلات به ویژه انگشتر مورد استقبال همگانی قرار نگرفته است.

  • طلا

طلا این فلز گرانبها و کمیاب بر خلاف آهن هر بار که با آب تماس پیدا می کند جلا یافته و درخشندگی بیشتری پیدا می کند به همین دلیل مورد استقبال بالایی هم قرار گرفته است. امّا همان طور که گفته شد این فلز کمیاب بوده و همچنین برای خرید آن نیاز دارید که هزینه ی بالایی صرف نمائید. برای اینکه امکان خرید برای همگان فراهم شود زرگرها طلا را در عیارهای 17، 18 و 24 ارائه می نمایند.

  • پلاتین

پلاتین که به طلای سفید نیز مشهور است از استقبال همگانی نسبتأ بالایی برخوردار است. امّا مانند طلا کمیاب بوده و هزینه ی بالایی نیز دارد. بیشتر در مراسم خرید عروسی و جشن ها کاربرد دارد.

  • و امّا فلز محبوب نقره 

فلز نقره نیز مانند طلا به نسبت آلیاژی که به آن افزوده می شود دارای عیارهای گوناگونی است. با اینکه فلز نقره نسبت به طلا و پلاتین دارای هزینه ی پائین تری است امّا به دلیل اینکه ضد زنگ است و کمیاب نیست بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد.

  • متفرقه

این بخش شامل انگشترهایی است که بیشتر از جنس مرمر، برنج، پلاستیک و یا مس ساخته شده اند و هر کدام کاربرد ویژه ی خود را دارند.

 

شناسایی انگشتر دست ساز از انگشتر ماشینی

 

  • تفاوت در ارزش

همان طوری که می دانید در ساخت انگشتر دست ساز کار بیشتری انجام می گیرد. همین امر باعث می شود تا انگشتر دست ساز ظاهر بهتر و شکیل تری داشته باشد. از جمله کارهای صورت گرفته بر روی انگشتر دست ساز جلا دادن و انجام پولیش بر روی آن است. با این کار بدون شک بر ارزش انگشتر نیز افزوده می شود و می توان آن را تا چندین میلیون هم ارزش گذاری کرد.

  • تسلط بر ساخت رکاب در انگشتر دست ساز

برای ساختن انگشتر دست ساز، سازنده تسلط کافی و کامل بر ساخت رکاب دارد. برای مثال اگر در حین کار ساختن رکاب مشکلی پیش آید سازنده می تواند فورأ آن را برطرف نماید. امّا برای ساخت انگشتر ماشینی اگر در حین مرحله ی ریخته گری مشکلی ایجاد شود دیگر جبران پذیر نیست. برای مثال اگر کار ریخته گری با سرعت لازم انجام نپذیرد (سرعت پایین)، ممکن است در مسیر جاری شدن نقره ی مذاب، نقره منجمد شده و مسیر حرکت باقی نقره ی مذاب را مسدود نماید یا اگر این کار (ریخته گری) با سرعت بالا انجام پذیرد بعد از سرد شدن نقره مذاب این امکان وجود دارد که مک (حفره ی گازی) در داخل رکاب باقی بماند.

نکته: به هنگام خرید انگشتر حتمأ به لبه های آن توجه نمائید. انگشترهای ماشینی دارای لبه های پلیسه مانند هستند که با چشم غیر مسلح نیز قابل شناسایی است.

  • توجه به عیار نقره

در هنگام خرید انگشتر نقره حتمأ به عیار آن توجه نمائید. این عدد به توسط سُنبه معمولأ در زیر رکاب یا داخل رکاب درج می شود. احتمالأ به عدد 925 زیاد برخورده اید. این عدد نشان از دست ساز بودن انگشتر نقره است. امّا گاهأ در انگشترهای ماشینی نیز عدد 925 درج می شود و این کار تشخیص را کمی سخت تر می نماید. عیار 84 و 90 بدون شک متعلق به انگشترهای ماشینی است. امّا عیار 95 متعلق به انگشترهای دست ساز می باشد.

  • نکته ی پایانی که بسیار می توان شما را در شناسایی انگشتر دست ساز یاری نماید

اگر نتوانستید از روی عیار یا از روی ظاهر انگشتر تشخیص دهید که دست ساز است یا ماشینی به این نکته حتمأ توجه نمائید. در هنگام انتخاب انگشتر به داخل رکاب انگشتر و زیر نگین آن توجه نمائید. اگر انگشتر دست ساز باشد داخل رکاب و زیر نگین انگشتر بسیار تمیز و براق است. دلیل این کار در این است که انگشترهای دست ساز مانند یک ساعت پهن شده که تمامی اجزای آن از هم سوا گشته اند از ریخته گر تحویل گرفته می شود. سازنده ی انگشتر می تواند داخل رکاب انگشتر و جایی که نگین در آن قرار خواهد گرفت را پولیش بزند و به خوبی طراحی نماید. بعد از آن انگشتر را خم نموده و به سایز مورد نظر در آورده و آن را جوش دهد. امّا در انگشترهای ماشینی چون امکان دسترسی به زیر نگین فراهم نیست نمی توان آن را سنباده زد و یا با نَمد آن را جلا داد. از سوی دیگر چون رکاب انگشترهای ماشینی دارای ارزش کمتری هستند پولیش و جلا دادن آن توجیه اقتصادی ندارد.